Logitech Z-906 THX Onaylı Ses Sistemi ile Evde Sinema Keyfi

26 Ocak 2013 Cumartesi 14:40Logitech ses sistemi konusunda z-5500 ile müthiş bir atak yapmıştı,bu modeli özellikle görsel açıdan geliştirerek z-906 yı müşterilerine sunuyor. Görünüş olarak basit görünen ama piyasadaki görsel albenisi fazla olan ses sistemlerine kalitede fark atan Logitech Z-906'yı biraz tanıyalım.

Logitech Z-906 THX Özelliği 

Evinizde sinema tadında film izlemek için artık ses sisteminizin THX onaylı olması gerek. Z-906 ses sisteminin hoparlörleri THX sertifikasına hak kazanabilmek için tasarlanmış. Bir çok kişi bu özelliği test etme şansına sahip olmadığına eminim ama evinizde güzel bir TV'niz varsa bu ileri teknolojiye uzak kalmayın derim.


THX Nedir? 

 Bu isim George Lucas'ın ilk filmi THX 1138 ve Tomlinson Holman'dan geliyor.Holman THX ses teknolojisini kendi adını verdiği 'Tomlinson Holman eXperiment' deneyi sonucunda bulan kişi ve aynı zamanda da LucasFilm Ltd.'nin ilk teknik müdürü. THX Hakkında Bilinmesi Gerekenler THX, sinema salonlarının akustik performansını arttırmaya yarayan bir ses düzenleme yöntemi. Lucasfilm'in geliştirdiği bu teknolojiye uygun standarttaki ürünler, yine Lucasfilm tarafından ''test edilip onaylandıktan'' sonra, THX sertifikasını alıyorlar. THX'in varlığı, temelde şu gereksinime dayanıyor. Filmlerin postprodüksiyon aşamasındaki ses düzenlemeleri, özellikle son 25 yıldır daha büyük bir özenle yapılıyor. Yönetmenler, teknik ekipler, izleyicinin üzerinde yaratmak istedikleri etki için sesten bol bol yararlanıyorlar. Ancak sinema salonlarının kendi yapısına bağlı olarak çok farklı performans göstermesi,

George Lucas gibi bir titizlik abidesini sinema sektöründe yeni ses standartları geliştirmeye itiyor. Sonuçta da karşımıza THX çıkıyor. THX sistemi içindeki özel bir devre sinemalarda ki akustik farklılıkları üç şekilde hesaplayarak ortadan kaldırır.

 1. Birincisi; ses netliği gerektiren büyük sinemalarda tiz yüklenmiş film soundtrack' larının yeniden düzenlenmesi. Dengeleme (equalize) işlemi belli frekans aralıklarının daha az veya çok yükseltilerek sonuçta çıkan sesin baskın gelmesini veya arkada kalmasını sağlar.
 2. İkincisi; daha iyi bir ses ortamı için arka kanaldan mono sinyal alındığı tespit edildiğinde, surround hoparlörlerden birine faz ve zaman kaydırma uygulayarak sesi genişletir ve dağıtır. Bu da diğer arka hoparlör ile bu hoparlörün ilişkisini bir nebze keser ve stereo olmasa bile surround ortamını canlandırmaya yarar. Özellikle Dolby Surround kaynaklarda arka hoparlörlere mono ses gönderildiğinden oldukça kullanışlıdır ve arka hoparlörlere ayrık ses gönderen Dolby Digital gibi formata geçildiğinde bu özellik kendini kapatır.
 3. Üçüncüsü ise; ön ve arka hoparlörler arasında gidip gelen ton kalitesini dengeleyerek ses efektlerinin doğal olmasını sağlaması.Her hoparlörün farklı bir yapısının olması ve her hoparlör yerleşiminden kaynaklanan sebeplerle sesin dinleyicinin kulağına farklı ulaşması gibi sebeplerden ötürü sesin algılanabilir ton kalitesi farkları bulunur. Bunları engellemek için geliştirilen ‘tını uyumu’ özelliği sayesinde THX, ön ve arka hoparlörler arasındaki frekans farklarını yeniden dengeleme ile düzenlemeye çalışır.

 Sonuç olarak sinemada ki filmin sesini gerçeğinden ayırt etmek imkansızlaşıyor. Bu standart sayesinde, izleyicilerin yönetmenin gerçekleştirmek istediği etkiye daha yakın bir ortam içinde bulunmaları mümkün. Berrak diyaloglar sahnede hareket neredeyse oradan gelir ve yayılan surraund efektleriyle, adeta akan suyla ıslanır veya rüzgarı içinizde hissedersiniz. THX sesi filmin orjinal soundtrack' ını olduğu gibi vermekle kalmaz, gür ve alçak tınıları da olanca gerçekliğiyle yansıtır.

Logitech Z-906 Dijital Şifre Çözme Özelliği

Bu özellikle filmde ateşlenen bir mermi kulağınızın dibinden geçip gidecek, uzaktaki masada yüksek sesli bir patlama olacak, birisi ormanda yürürken çalılara basarken çıkardığı ses tam arkanızdan gelecek. Surround sesin gücünü her saniye yaşayacaksınız.

bir aslan sinsice avına yaklaşıyor ama siz tam bunun farkında değilsiniz, aslanın sesini nereden duyoyorsanız sağ, sol, arka tam oradan aslan sinsice avına yaklaşır. Aynı şekilde filmde düşmanın tam olarak nereden yaklaştığını görmeyecek aynı zamanda duyacaksınız.

Ön sol ve sağ uydu hoparlörler ana sesleri ve çoğu özel efekti verir. Diyaloglar ve insan sesleri, direkt ekrandan geliyormuş gibi orta kanaldan gelir. Sol ve sağ surround hoparlörler ortam seslerini ve diğer özel efektleri arkadan ekler. Subwoofer ise gümbür gümbür bir bas sunar. 

Bir tank yanınızdan geçebilir, yağmur her taraftan damlayabilir ya da bir konser sizi içine çekebilir. Hepsi evinizin rahatlığında.

Logitech Z-906 Ses Özelliği


2.0 hoparlör sistemi

Kısıtlı bas sesleri ile stereo ses veren ve iki hoparlör ya da uydudan oluşan temel kurulumdur. Bu kurulumu kolay sistemler bir subwoofer içermez ve çoğu bilgisayar ses kartı ile uyumludur.

2.1 hoparlör sistemi

Sese biraz daha canlılık katan bir ses sistemidir. Bir 2.0 sistem gibi iki uydusu vardır ancak fazlalığı daha derin bas sesler veren bir subwoofer'dır. Kurulumu aynı bir 2.0 sistem kadar kolaydır ancak subwoofer fazladan yer kaplar.

5.1 hoparlör sistemi

Sizi eğlenceyle çevreleyecek ön ve arka hoparlörlere sahip bir surround ses sistemidir. Sol ve sağ ön hoparlörler, sol ve sağ arka hoparlörler, bir ön merkez hoparlör ve bir de subwoofer'dan meydana gelir. Eğer filmler ve oyunlarla çok zaman geçirecekseniz bu sistem sizin için mükemmel bir seçimdir.

360 derece ses

Odanın neresinde olursanız olun dengeli bir ses anlamına gelir. Bu, sesi her yöne eşit olarak yansıtan ileri ve geri ateşlemeli sürücüler kullanılarak oluşturulur. Çok yönlü akustik olarak da bilinir.
360 derece sesle ilgili daha fazla bilgi.

6 Doğrudan Kanal

Giriş, bilgisayarın ses kartına bağlanan üç ayrı stereo mini jakla (1/8 inç) yapılabilir ya da kulaklıklarla, iPod'larla veya 1/8 inç jaka ya da fişe sahip diğer cihazlarla üç ayrı stereo giriş olarak kullanılabilir.

96/24 kod çözme

Çoğu DVD video ve DVD audio disklerde gelişmiş, yüksek çözünürlüklü, stüdyo kalitesinde bir biçim bulunur. Bu 24 bit, 96 kHz ses olarak ifade edilir.

AAC (Gelişmiş Ses Kodlama)

MP3'ün varisidir. Dijital verileri kodlayan veya kodlarını çözen bir ses çözücüsüdür. MP3'ten daha düşük bit oranlarında daha yüksek ses kalitesi sunar. MPEG-4 AAC olarak da bilinir.

Aktif sürücü

Bir hoparlörün ana sürücüsü ya da elektromanyetik bileşenidir. Sesi üreten budur. Bkz. sürücü.

Anfi (Amp)

Sinyal seviyesini artıran bir cihazdır. Tipik olarak gerilimi, akımı veya her ikisini de artırırlar.

Analog sinyal

Genellikle titreşimli bir dalga şeklinde temsil edilen sürekli bir elektrik sinyalidir. Bir aralıktaki herhangi bir değeri alabilir ve değerler arasındaki geçiş, dijital sinyallerle karşılaştırıldığında daha yumuşaktır.

Apple Kayıpsız

Dijital verileri kodlayan veya kodlarını çözen ve Apple Inc. tarafından geliştirilmiş bir ses çözücüsüdür. Bu, dijital müzikler için kayıpsız bir veri sıkıştırma yöntemidir. Bkz. kayıpsız.

Bas

Ses spektrumunun 20 Hz ile 200 Hz arasındaki alt ucudur. Eğlencenize, derinlik, titreşim ve güç katar. Bu aralık patlamalar, tubalar, çellolar, baslar, davullar vs. içindir. Düşük aralık olarak da bilinir.

Merkez kanal

Bir surround ses sistemindeki merkez hoparlördür. Monitörünüzün ya da televizyonunuzun altında ya da üstünde durur ve diyalog ile vokalleri üreterek bunların sanki doğrudan ekrandan geliyormuş gibi algılanmalarını sağlar.

Kırpma

Bir anfiyi aşırı yüklediğinizde meydana gelen ciddi bozulmadır. Sesi sert ve köşeli yapar.

DAC (Dijitalden analoga dönüştürücü)

Bir dijital bit akışını bir analog sinyale çeviren cihazdır, böylece hoparlörleriniz sese dönüşebilir.

dB (Desibel):

Sesin göreceli yüksekliğinin ölçüm birimidir. Duyma eşiği sıfır desibeldir. Bir fısıltı 15-25 desibel arasındadır. Normal bir konuşma 65-70, canlı çalınan rock müzik 120, bir jet uçağı ise yaklaşık 140-180 desibeldir. 140 desibelin üzeri acı verir ve kulaklar için zararlıdır.

Ölü bölge

Ses dalgalarının birbirlerini etkisiz hale getirmesi sonucu odada hoparlörlerden çıkan sesin daha az duyulduğu bölgedir.

Dijital sinyal

Genellikle bir ve sıfırlar olarak ifade edilen ses sinyalidir. Bir dijital sinyalin sese dönüştürülebilmesi için önce bir analog sinyale dönüştürülmesi gerekir.

Dijital hakların yönetimi (DRM)

İçerik sahiplerinin içeriğin kullanımını belirleyip kontrol edebileceği bir teknolojidir. Bu bir şarkının kaç kopyasının çıkartılabileceği ve bir şarkının hangi tür cihazlara aktarılabileceği gibi hakları kapsar.

Bozulma

Müzikal sinyali orijinal kalitesini değiştiren her şey.

Dolby® Digital

Sol, merkez ve sağ ön kanallardan, sol ve sağ arka kanallardan ve bir subwoofer kanalından oluşan beş kanallı bir ses biçimidir. Surround ses için kullanılan birkaç sistemden biridir. Tüm işlemler dinleme keyfiniz için dijital olarak yapılır.

Bas sesi aşağı veren subwoofer

Aşağı doğru bakan bir subwoofer'dır, bası tüm odaya yayar.

Sürücü

Sihrin gerçekleştiği yerdir. İnce bir kumaş ya da kağıt katmanını hareket ettirerek elektrik sinyallerini havadaki ses dalgalarına dönüştüren elektromanyetik bir cihazdır. Genellikle bir mıknatıs ve ses bobininden oluşur.

DTS™

5.1 kanal surround işlemci markalarının neredeyse hepsinde DTS çözücüler kullanılmaktadır.

Ekolayzır (EQ)

Sesi değiştirmek için bir devrenin frekans yanıtının maksatlı olarak değiştirilmesidir. Oyunlarda ve filmlerde bası artırmak ya da müziğiniz için daha dengeli bir ses oluşturmak için bunu yapabilirsiniz.

FLAC (Bedava ve kayıpsız ses sıkıştırma formatı)

Kayıpsız bir ses sıkıştırma türüdür. MP3 ya da AAc gibi ses çözücülerden farklı olarak ses akışından herhangi bir bilgi eksiltmez. Günlük müzik dinlemeyle birlikte müzik koleksiyonlarının arşivlenmesi için iyi bir seçimdir. Bkz. Kayıpsız, Kayıplı.

Frekans

Bir ses dalgasının bir ölçütüdür. İnsanüstü bir kulağınız olmadığı sürece duyabileceğiniz frekans aralığı 20 ile 20.000 Hz'dir (20 Hz - 20 kHz). Düşük sayılar düşük frekansları ifade eder.

FDD2 (Frequency Directed Dual Drivers)

Her bir uyduda iki eşit tam alan sürücü kullanan bir Logitech® teknolojisidir. Sürücülerden birine belirli bir frekansın uygulandığını algılayan özel bir filtredir. Ses alanındaki sorunlu bölgeleri ve ölü bölgeleri önlemek için bu sürücüdeki belirli frekansları gerektiğinde keser. Sonuç olarak hoparlörün tüm frekans aralığında daha iyi bir ses kalitesi elde edilmiş olur.

Frekans yanıtı

Bir ses cihazının üretebileceği frekans aralığıdır.

Düşük frekans (bas) aralığı 20 Hz - 200 Hz
Orta (ses) aralığı 200 Hz - 4000 Hz
Yüksek frekans (tiz) aralığı  4000 Hz - 20.000 Hz

Tam alan sürücüler

Ses spektrumunun büyük bir kısmını üretmek için tasarlanmış sürücülerdir.

Hertz (Hz)

Frekans birim standardı, saniyede 1 döngüye eşittir. Bir hetrz (Hz), saniyede bir döngüyü, 20 Hz ise saniyede 20 döngüyü ifade eder.

Yüksek aralık (yüksek)

Ses spektrumunun üst ucudur, tiz olarak da bilinir. Yüksek aralık 4000 ile 20.000 Hz arasındadır. Çanlar, ziller ve bir piyanonun yüksek notaları gibi sesleri kapsar.

Sorunlu bölge

Ses dalgalarının yükseltilmesi neticesinde odada sesin çok yüksek olduğu bölgedir.

Empedans

Ohm olarak belirlenmiş elektrik ölçüsüdür.

Titreme

Elektriksel değişikliklerin neden olduğu zayıf sinyal senkronizasyonu eğilimidir. Bu, seste ikiye katlanmaya ya da sesin bir kısmının atlanmasına neden olabilir.

Uzun atım subwoofer

Daha uzun mesafelerde daha yüksek ses seviyeleri veren bir subwoofer.

Kayıpsız

Sıkıştırılmış verilerinden orijinal verilerin eksiksiz olarak tekrar üretilebildiği bir sıkıştırma sınıfıdır.

Kayıplı

Sıkıştırılmış verilerinden orijinal verilerin eksiksiz olarak tekrar üretilemediği bir sıkıştırma sınıfıdır.

Eşlenmiş dörtlü mikro sürücüler

Kompakt bir tasarımda güçlü bir ses veren ve birbirinin aynısı dört mikro sürücüden oluşan bir settir.

Max-X™ Sürücüleri

Daha iyi bir dinamik aralık, gelişmiş bas ve daha az bozulma sağlayan yüksek sapmalı sürücülerdir.

Orta aralık (orta)

Sesin, 200 Hz ile 4.000 Hz arasındaki orta frekanslarıdır. Bu kulaklarımızın en hassas olduğu ses aralılığıdır ve çoğu vokali (cam kıran cinsten olanları değil) ve enstrümanı kapsar.

Midwoofer

Orta ve bazı düşük frekansları üreten sürücüdür.

MP3

Popüler dijital ses çözme ve kayıplı sıkıştırma biçimidir. Sesi sunarken veri miktarını ciddi oranda azaltır (10:1 sıkıştırma). Bkz. Kayıplı.

Bulanık

Ses zayıf tanımlanır, yarım ve belli belirsizdir.

Network Müzik Çalar

Bilgisayarınızda, İnternet radyo yayınlarında ve çevrimiçi müzik servislerinde bulunan dijital müzikleri evinizdeki herhangi bir odaya kablosuz olarak sunan bir cihazdır. Müzik sisteminize ya da hoparlörlerinize bağlı bir oynatıcı veya kendi hoparlörlerine sahip hepsi bir arada bir çözüm seçebilirsiniz.

Neodymium mikro sürücüler

Dünyadaki en güçlü mıknatıs olan nadir bir toprak metalden yapılan küçük sürücüler.
Gürültü

İstenmeyen ses veya bozulma.

Kulaklıklarla müzik dinlerken istenmeyen dış seslerin engellenmesi. Arkanızdaki gevezeyi değil sadece müziği dinlemenizi sağlar.

Pasif geçiş

Ses sinyalini ayrı bant genişliklerine ayıran ve böylece her bir bölümün doğru türdeki sürücüye gitmesini sağlayan bir filtre. Örneğin düşük frekansların tweeter'ınıza gitmesini engeller. Bu filtre türü pasif bileşenlerden yapılmıştır.

Pik gücü

Bir anfinin bir müzikal pik sırasındaki kısa patlama anında sunabileceği maksimum watt'tır. Bu güç için doğru bir ölçü değildir. Hoparlörler karşılaştırılırken standartlaştırılmış RMS gücü kullanılmalıdır.

Port

Bir hoparlörün içinde bulunan ve hoparlörün bas yanıtını artıran açıklıktır.
Delikli kutu ya da delikli subwoofer
Düşük frekanslardaki verimliliğini geliştirmek için bir delik kullanan hoparlör kutusu türüdür.

Basınç Sürücüsü

Bir hoparlör kabininin içinde basınç oluşturan bir sürücüdür. Ses seviyelerini artıran pasif radyatörü hareket ettirmek için mühürlü ve hava geçirmezdir. Bu, daha sıkı ve daha düşük bir bas sesi oluşturmak için etkili bir yöntemdir.

RMS (ortalama karekök)

Standart bir anfi ölçüsüdür. Bir ses sinyalinin ya da başka bir güç (AC) geriliminin etkili ortalama değerini ölçmek için kullanılan geleneksel bir yöntemdir.

RMS gücü

Bir anfinin ürettiği sürekli güç miktarıdır ve watt cinsinden ölçülür. RMS figürü ne kadar yüksek olursa duyduğunuz müziğin sesi o kadar yüksek ve temiz olur. Bu ölçüm pik gücünden çok daha doğrudur.

Uydular

Sınırlı bas yanıtına sahip küçük bir hoparlör.

Zırhlı

Mıknatısın diğer elektroniklerde parazite neden olmamasını sağlayan bir tasarım.

Logitech Z-906 Hoparlör Ayakları ve Montaj Seçenekleri

Z-906 ses sisteminin ayakları yok, bunun belli başlı nedenleri mutlaka vardır ama açıkçası ben nedenini bir türlü bulamadım. Müzik olsun film olsun bu ses sisteminden verim almak için hoparlörleri odaya yaymak gerekiyor. 

İnternette biraz araştırdım ve bazı satıcılar ve kullanıcıların çözümlerini gördüm. Örneğin bu ilk resimde ortalama 1 metre boyundaki çubuklar var ve oldukça kullanışlı gözüküyorlar. Diğer iki resim ise duvara montajlı olanı, aslında hiç biri bu ses sistemi için tasarlanmamış ama dediğim gibi alternatifler bulunmuş, duvara montaj olan resimdeki aksesuarlar aslında kameraların duvara montajında kullanılan aparatlardan oluşuyor.

Ürünü almak isteyenlere umarım güzel bilgiler vermişimdir. Ben de şahsen almadım ama bugün veya yarın siparişimi veririm.


Leave Comment