AdSense Hesapları Neden Banlıyor

19 Ağustos 2012 Pazar 14:21

Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de webmasterlar AdSense'den fazlasıyla şikayetçidir. Forumlara bakıldığında AdSense'i hedef alan farklı farklı şikayetler mevcuttur. En son şikayetlerin yoğunlaştığı konu ise hesap banlanması ve mevcut kazançların ödenmemesi.


Kullanıcıya yönelik kaliteli web siteler yapmak yerine AdSense amaçlı para kazanma siteler açıldığı için bu sorunlar hiç bitmeyecek gibi. Genel bir kanı var ki bir site yerine on sitem olsun hepsinden küçükte olsa para kazanayım, toplam kazancım daha fazla ve kesin olsun. Bunun yerine site sahipleri daha az website kurup, kaliteyi arttırmak için mevcut kazançları az çok paylaşsa ve kaliteli bir hizmet verse belki az belki çok kazanır ama kesinlikle AdSense'de problem yaşamadan kazancını ay sonunda cebine atar.

Birde reklam politikasını çok iyi bilmek gerekiyor. Genel AdSense politikası iyi bileceksin ve kurduğun sitenin konusuna göre yine bu politikayı derinlemesine inceleyeceksin. AdSense ekibinden siteni saklamayacaksın gerektiğinde direk irtibata geçip aklınıza takılan soruları soracaksın. Bu şekilde mümkün olduğu kadar doğru hareket etmek gerekiyor. Ben her ne kadar kişileri eleştirsemde bu konularda bir gerçek var ki AdSense politikasını tam olarak dört dörtlük anlamakta mümkün değil. Biz webmasterlar olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapalım, inanıyorum ki niyetimizin temiz olduğu anlaşılıyorsa AdSense bize zorluk yaşatmaz.

Birileri bahsediyor web sitemin günlük 500k ziyaretçim var ve AdSense hesabımdaki 25.000 $ la birlikte hesabımı kapattı diyor. Bu ne kadar inandırıcı bilemiyorum ama böyle bir şey gerçekse ben AdSense'de değil kişide problemi ararım, en başta...

AdSense'e aslında biz para kazandırmıyoruz, o bize para kazandırıyor. Şöyle bir düşünelim; Adsense'in aylık kazancı 100 lira olsun bizimse günlük 500k ziyaretçi sitemiz olsun. Biz AdSense ile çalışsakta çalışmasakta AdSense 100 lirayı zaten kazanıyor. Çalışmaya başladığımızda da AdSense 101 lira değil yine 100 lira kazanır. Sadece değişen bu 100 lirayı kazanırken müşterilerine geri dönüş kalitesi olur. Yani 500k siteniz kalitesizse bu AdSense'in bütçesine değil kalitesine yansır. Eğer sitenizi kalitesiz ve yararsız buluyorsa ki çok büyük ihtimaller bu tanıda doğrudur. Sizle reklam şirketi çalışmak istemeyebilir. Bununa neden olarak uymayan reklam politikaları olduğu gibi, kullanıcı memnuniyetsizliğini de gösterebilir.

Kullanıcı memnuniyetsizliği konusu tabiki tartışmaya açıtır ama en başta sözleşmeyi kabul ederken zaten bu tip aryıntıları bulunduğu uzunca bir bilgi yazısı yayınlanıyor. Genelde sözleşmeyi okudum kabul ediyorum botununa tıklarız ve devam ederiz ama böylesine önemli bir hususta satır atlamadan her şeyi dikkatli bir şekilde okumak gerekiyor.

Leave Comment