KPSS Sınavında Beyaz Kalem Skandalı

8 Temmuz 2012 Pazar 10:11

7 Temmuz Cumartesi günü ÖSYM nin düzenlemiş olduğu KPSS sınav sorularının bir çoğunun aynı gün 17:30 da Beyaz Kalem yayın evinin resmi web sitesinde yayınlanması büyük bir yankı uyandırdı. Gelen tepkiler sonucunda ÖSYM nin resmi bir açıklama yapmak zorunda kaldı ancak hem ÖSYM hemde Beyaz Kalem açıklamaları öğrenci ve vatandaşları tatmin etmedi.

Memurlar.net web sitesinde konuyla ilgili bazı yorumlar


Hahu soruları noktası virgülünüe kadar nasıl hatırladınız o zaman?! Öncüleri ve resimleri nasıl hatırladınız?

Ben bu beyazkalemin açıklamasına inanmıyorum. Kendileri açıklamış bizi farklı lanse ettiler diye. Sınava girenleri sizler nasıl böyle şuçlarsınız siz kimsiniz. Sanki o kitapçıkların üzerine deneme -2- beyaz kalem ibaresini vuran siz değilsiniz de sınava giren hakkı yenen binlerce memur adayımı. Her yere yazıyorum Hakkımı Helal Etmiyorum!

ibretle takip ediyorum sınavı kötü geçen arkadaşların nedense feryadı var bu hep böyle olmadı mı sınavdan sonra hemen sorular ortaya çıkmadı mı her sınavda organize insanlar olmadı mı başkasının yerine sınava girenler çıkmadı mı almanız gereken puanı alamayıpta atanamayan kaç kişi var dün vatandaşın biri bana diyor ki 69.5 puanla atanamadım kaç alman gerekiyordu diye sordum 70 be mübarek oturup çalışsaydın nacizane tavsiyem bu oyunlara gelmeyin basit işler bunlar yani organize işler.

yazıklar olsun sizin gibi insanlara en çok akılda kalacak 3 güncel soru burda olmaması bu soruların 1-1,5 ay önceden servis edildiğinin açık göstergesidir.hırsızlar.yarın devlette görev alacak ve devleti soyacak hırsızlar.


Ben bu işten birşey anlamadım.Anladığım şudur.Sırtlan avını öldürmeden yemeye başlar.Bunun insanlar arasında bir karşılığı vardır illaki.Ancak sırtlan mı onlardan,onlar mı sırtlandan talimli bilemem. Bakın ne çok bilmediğim şey var..Yorumum olayların doğruluğu durumunda geçerlidir..Doğruysa hani bir şarkı var ya.. Ölüsüne bir tas suyu,dökeninde a.r.d.n. ....

Hadi arkadaş 57 soruyu aklında tutan adam 3 tane güncel bilgiler soruyu aklında tutamıyo bide bu sınava kaçta 57 tane öğretmen tutsalar bile her kağıtta soruların yerleri farklı 57 57 çıkarması bayağı bi düşük bide bugun resmi siteleri niye kapalı bu yemeğin bizi ha sınav iptal olsunmu derseniz ben olmasın derim çünkü böyle gelmiş böyle gider sanki dier sınavda olmuyucak.memurlar.nettinde birazda öğrencilerin yanında olmasını istiyoruz.

ya arkadaşlar ösym ne yapsın, bilişim çağındayız soruları çalmış olamazlar o kadar güvenlik var, ama şunu çok iyi anlayın bu soruların virgülüne kadar fotoğrafı çekilmiştir sınavda ve bu zor bir şey değildir, bir sınıf değil bir amfi düşünün ve çorabının içinden iphone telefonun çıkaran birini olamaz mı yani, yazık ösym ye laf yetiştireceğinize oturun iki kitap okuyun da türkçeniz gelişsin, xray cihazı konulmadan alınan bir sınıfta her türlü resim çekilir, hatta sınıfa önceden telefon konula da bilir ya da tuvalete lütfen mantıklı olun soruları çalanlar afişe etmezler.

Beyazkalem Kalemin Batsın Özrü Kabahatinden Büyük Hadi Soruları Hatırladılar Olmazda Cevapları da mı Hatırladılar! Burası Türkiye Her şey Olur Burada Helede Başımızda Kiler Varken Allah Her Şeyi Görür Sizinde Suyunuz Isındı Bu Ülke Size de Kalmaz. Onların Cemaati Var Onların AKP Var Varsın Olsun. Benim Tek Torpilim Yüce Rabbim Allahım Bizimde Ekmek Kapımızı Bulmamıza Yardım Eder.

hangi öğrenci rahatlıkla zamanı yetiştirmiş ki,bu denli soruları kağıda yazması olanaklı olsun... hem durun soruları yazıp çıkarmak yasak değil mi? o zaman en az 57 öğrenci yazıp çıklarmış dolayısıyla yine suç. sınav görevlilerinden 57 tanesi hiç mi görmüyor. hem bas bas kural bağıracaklar hem de soruların yazılıp çıkarılmasına müsade edecekler, sadece bu skandal için kanıt için yetmezmi. sınav adaletsiz yapılmaıştır. eğer şike varsa (ki var) ösym salağa yatıyor uefa mı ilgilenecek. son olarak ösym beyaz kalemin kitapçığına niye cevap vermiyor,niye imla olarak karşılaştırmıyor.

!!kahin'' iyi güzel diyorsun da 240 sorunun hepsini yayınlasalar dediğin doğru sınava giriş kağıtlarına her öğrenci 5'er soru yazsa olur. Peki güncel sorular neden yok. Ben sınav girmediğim halde kulaktan kulağa öğrendim soruları. Kimse kimseyi enayi yerine koymasın. Gerçi koysa da bişey değişmiyor 2010 faciası unutulmadı.

bazı arkadaşlarda sanırım beyazkalem in öğrencileri ?yada sınava girmemiş belli yorumundan cemaatçi mi? bilmem ama soruları elde elde gücüne sahip biri sınavın kötü geçmesi değil ki mesele yada iyi orta bir suç var ve sorumluları cezalarını çeksin.Yazıklar olsun hakkımda haram olsun

İyi de resmi siteleri neden bugün kapalı... Bu da mı tesadüf... Güldürmeyin adamı!!!

tamam diyelim ki beyaz kalem iyilik olsundiye soruları yayınladı bu beyaz kalem niçin sadece sözeli yayınlıyor bunların öğrencileri ve öğretmenleri niçin diğer branşları da ezberlememiş mesala matematik sözele göre ezberlemek daha kolay. sanırım 100 alan fazla olmasın diye.emeklerim ziyan oldu çok yazık.

sınava giren arkadaşlar sadece beyaz kaleme soru ezberlemek için girdiler herhalde.böyle bir saçmalık olabilirmi?biz soruları çözmek için vakit yetiştiremiyoruz. bazı zekiler beyazkaleme hem soru ezberlemiş hemde soruları yanıtlamışlar. sadece yazıklar olsun diyorum ben bu sınava 1 yılımı verdim.de neoldu fiyasko.

beyaz kalem yetkilileri bu açıklamayı yaparken bizleri ne zannediyor. hadi sınava giren öğrencilerin soruları virgülüne kadar ezberlemeleri geçtim. hatırlanarak yapıldı denilen dökümanın 1. sayfasında "Deneme sınavı 2" yazıyor. ve tüm arkadaşları bimer den şikayete davet ediyorum.

nasıl insanlar bunlar.2010 böyle oldu.hakımı helal etmiyorum.neden biz sınavdan çıkınca kelimesi kelimesine soruları bilmiyoruz.nasıl oluyorda kısa sürede 57 soruyu bire bir biliyorlar.emin olun bunada bir kılıf bulurlar.sınavda iptal olmaz .tekrar 1. olanların sayısı tavan yapar.bizimde puanlarımız düşer okadar basit.tekrar ortalık onlara kalır.istedikleride bu.nasıl müslümanlar bunlar.kesin paralı olanlardandırlar.neyse arkadaşlar okadar uğraşmayalım boşuna.adalette onlar herseyde.kimse sesimizi duymaz emin olun.boşuna herşey

Arkadaşlar soruları ezberleme deniyor.Ben Tarih Öğretmeniyim sadece şunu soracam hadi diğer tüm soruları anladım Karahanlılar ile ilgili verilen o soruyu hangi tarih öğretmeni ezberledi söylesin şapka çıkaracam o uuzun soruyu.Yeter artık bu insanların halleriyle oynamayın Allahın belaları.

tamam onların dedikleri gibi olsun yani beyazkalem dershanesine giden öğrenciler sınavdan sonra soruları hocalarına söylesinler onlarda reklam amaçlı sayfanın fonuna reklam yapsınlar ve soruları yayınlasınlar da bu beyazkalem dershanesi öğrencilerinin beyin hafıza kartı gibi çalışıyor maşallah kelimesi kelimesine sorular cevaplar yazılmış soru sırası bile aynı helal olsun.

Ne diye KPSS ye giriyoruz ki? Amacımız Memur, öğretmen kısacası 657 olmak değilmi? Bu kadro için sınav yapılmıyor mu? Memur seçilmek için girdiğimiz bu KPSS sınavında zaten binlerce aday arasından seçilmişler belli olmuyor. Düşünsenize 4 sene okuyorsun. Harç parası veriyorsun. Emek veriyorsun peki sonra ne oluyor. Elin adamı ne yapıyor ne ediyor bir şekilde soruları ele geçiriyor. Sonra birileri çıkıp Adaletten bahsediyor. Haa haklılar adalet kendilerine. Yazıktır. daha 2 sene önceki kopya skandalını hafizalarda unutulmadı. ÖSYM tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır....

şu an sınav sektörü çok rekabet halinde haliyle egitim ve dersane grupları digerlerinin önüne geçmek için çeşitli yollar arıyorlar.bence sınavda kopya yok beyaz kalem reklamını yapmak için böyle birşey yaptı ama beklenmedik sonuçlar çıktı.aslında ösymnin yapmadıgı iyiligi yaptılar çünkü ösym soruları 10 gün sonra yayınlamayı alışkanlık yaptı buda böylesi durumlara zemin hazırladı.beyaz kalem dogru olanı yaptı ve geri adım atmamalı bence deneme2 yi yayınladılar deneme1 ide yayınlasınlar oda büyük ihtimal genel yetenek soruları.bence adaylara iyi bir hizmet sunmuş olurlarLeave Comment